wiadomość dla przyszłych pokoleń w kuli na wieży kościoła św. Józefa

Ku pamięci... dla przyszłości... wiadomość przesyłamy...

Spotkaliśmy się w piątkowy ranek na plebani najważniejszej podgórskiej świątyni - kościoła św. Józefa, aby złożyć podpis na wyjątkowym dokumencie. Przybyli miłośnicy Podgórza, władze Dzielnicy XIII, przedstawiciele Stowarzyszenia PODGORZE.PL, Domu Historii Podgórza, Domu Kultury "Podgórze” oraz oczywiście gospodarz świątyni ksiądz Proboszcz Antoni Bednarz podejmujący gości.

Wszyscy złożyli podpis na pięknie wykaligrafowanym pergaminie. Wśród zgromadzonych i podpisujących dokument były osoby, które przyczyniły się do remontu kościoła – architekci, rzemieślnicy, fundatorzy, a także Panowie pracujący przy remoncie wieży. Podpisali się również obecni dziennikarze. 

Pod jakim dokumentem podpisaliśmy się? Można powiedzieć, że jego historia rozpoczęła się w roku 1908. To wtedy, na rok przed konsekracją kościoła św. Józefa, w kuli wieńczącej wieżę świątyni ówcześni zamieścili wiadomość. Odczytaliśmy ją w tym roku, 26 sierpnia, gdy kula i skorodowany krzyż zostały zdjęte z wieży. Zawarto w niej informacje o ówczesnej sytuacji politycznej wraz z przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Do wiadomości dołączono gazetę i owiniętą w nią kartkę z nazwiskami blacharzy, którzy wykonywali pokrycie wieży kościelnej. Teraz, po 30 latach remontów pogórskiego kościoła i wieńczącym je odnowieniu elementów wieży, nastąpiła doskonała okazja by my, dzisiaj żyjący Podgórzanie, przekazali wiadomość następnym pokoleniom. Podobnie jak w odnalezionej wiadomości, także w tej współczesnej zamieściliśmy informacje na temat aktualnej sytuacji politycznej w Polsce oraz sytuacji w kościele katolickim. Najważniejszą treść stanowi jednak relacja z przeprowadzonych prac remontowych, które pozwoliły przywrócić blask kościołowi św. Józefa z czasów jego budowy.

Podpisany dokument został umieszczony w miedzianej tubie i zalutowany. Ale nie sam. Dołączyliśmy do niego współczesne artefakty: kopię cyfrową odnalezionego dokumentu, gazety, m.in.: Dziennik Polski, Krakowską, Gościa Niedzielnego, pamiątkowe fotografie dokumentujące remont wieży oraz moment otwarcia kuli i dokumentu, zdjęcie z tegorocznego Wiedeńskiego Balu Kotylionowego organizowanego w ramach obchodów 100-lecia połączenia Podgórza i Krakowa, pamiątki po obchodzonym 100-leciu kościoła św. Józefa, okolicznościowy medal wybity z okazji 225. rocznicy powstania Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza, a także aktualne monety. Następnie półmetrowa tuba zawierająca te wszystkie skarby włożona została do odnowionej kuli na wyremontowanej wieży kościoła św. Józefa. Jak długo tam będzie? Czas pokaże...

Wiadomość wykaligrafowana została na pergaminie przez Panią Barbarę Bodziony. Pergamin ufundowany został przez Radę Dzielnicy XIII oraz Stowarzyszenie PODGORZE.PL.

Jacek Młynarz