budowa łącznicy Krzemionki

Budowa łącznicy kolejowej: będą spore utrudnienia

Przyszły rok będzie stał pod znakiem poważnych utrudnień w ruchu na terenie naszej dzielnicy. Będzie to miało związek z budową łącznicy kolejowej Zabłocie – Krzemionki.

To inwestycja, która ma kluczowe znaczenia dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w naszym mieście, a także dla ruchu pociągów na południe Polski. Chodzi o prowadzoną przez PKP PLK SA budowę łącznicy kolejowej pomiędzy stacjami Zabłocie i Krzemionki. Potężna, 2,4 km konstrukcja skróci czas przejazdu pociągów dalekobieżnych w kierunku Zakopanego o nawet 15 minut. Natomiast w ruchu lokalnym przejazd pociągów skróci się o 5 minut.

Zanim to jednak nastąpi, czekają nas spore utrudnienia w ruchu. – Newralgicznym punktem naszego projektu jest skrzyżowanie ulic Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląski i Wielickiej. Prace na tym odcinku mają być prowadzone przez cały 2016 rok – mówi Dariusz Bac z firmy Budimex SA, generalnego wykonawcy inwestycji.

Roboty zaczną się już w styczniu, najprawdopodobniej w czasie ferii zimowych. Wtedy zawężony będzie wlot od strony ul. Powstańców Wielkopolskich i przeniesiony przystanek autobusowy na ul. Powstańców Śląskich. Ten etap potrwa do marca. Z kolei w kwietniu z ruchu wyłączona będzie estakada drogowa im. Obrońców Lwowa. Zawężony będzie też fragment ul. Wielickiej. Ten etap zakończy się w maju.

W czerwcu i lipcu czekają nas kolejne zmiany. Ruch samochodowy powróci częściowo na estakadę drogową. Natomiast zawężony będzie fragment ul. Powstańców Śląskich od zjazdu na estakadę do ul. Wielickiej. Prace zostaną wstrzymane na czas trwania Światowych Dni Młodzieży.

Największe utrudnienia będą w kolejnym etapie prac między sierpniem a październikiem. Wprawdzie ruch samochodowy utrzymany będzie na estakadzie, jednak nie pojedziemy w relacjach: Powstańców Wielkopolskich – Powstańców Śląskich, Powstańców Śląskich – Wielicka, Powstańców Śląskich – Limanowskiego i Wielicka – Limanowskiego.

W ostatnim przyszłorocznym etapie, który zakończy się w grudniu ponownie z ruchu wyłączona będzie estakada drogowa, natomiast ponownie będzie można korzystać z wcześniej zamkniętych odcinków.

Warto wiedzieć, że z myślą o zminimalizowaniu utrudnień, przez cały czas trwania prac budowlanych utrzymany będzie buspas w relacji północ – południe. Autobusy będą kursowały co 6 minut. Chodzi o to, by zapewnić możliwość poruszania się komunikacją zbiorową pomiędzy liniami tramwajowymi – wzdłuż Limanowskiego i Wielickiej oraz do Małego Płaszowa. Mimo olbrzymiego frontu prac przewidzianego przez inwestora, przez cały przyszły rok na newralgicznym skrzyżowaniu uda się też utrzymać ruch tramwajowy.

Budowa łącznicy kolejowej - prezentacja organizacji ruchu [PDF]