głos podgórza

Pierwszy w tym roku... zapraszamy do lektury!

Już jest najnowszy numer Głosu Podgórza! Od dzisiaj w wersji drukowanej można go znaleźć w osiedlowych sklepikach, aptekach, przychodniach, a także szkołach. Numer dostępny jest również w siedzibie Rady Dzielnicy XIII przy Rynku Podgórskim 1. Będziemy z nim oczywiście na Rękawce!

Dla Podgórzan Wielkanoc nierozerwalnie wiąże się z Rękawką, dlatego też w tym numerze nie mogło zabraknąć historii tego wyjątkowego ludowego święta. O zamierzchłych i bardziej współczesnych czasach opowiada Dominik Lulewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK. Zarząd Zieleni Miejskiej przybliża nam plany na zagospodarowanie wschodniej części Zalewu Bagry, a podgórskie szkoły opowiadają o najważniejszych wydarzeniach, zmianach i inicjatywach. Pewnie niewielu z Podgórzan wie, że od września będziemy mieć w naszej dzielnicy nowe liceum!

W numerze nie mogło zabraknąć Budżetu Obywatelskiego. Pisze o nim dla Was gość specjalny - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig. Szczególnie serdecznie zachęcamy do lektury wspomnień wyjątkowej mieszkanki Podgórza - Janiny Berger. To co znalazło się na łamach tego numeru to tylko niewielka część jej opowieści. Mamy nadzieję, że będziemy mieć okazję przybliżyć ją Państwu w całości.

Ponadto w numerze o Centrum Kultury Podgórze, pracach nad powstaniem Miejsca Pamięci KL Plaszow oraz o Starym, ale wcale niezapomnianym, Cmentarzu Podgórskim. Wspomnieć należy również o pierwszej odsłonie dwuczęściowej opowieści dotyczącej rozwoju komunikacji tramwajowej w Krakowie i Podgórzu. Po historii i niezwykłych miejscach oprowadza nas Emil Bajorek, przewodnik turystyczny po Krakowie.

Zapraszamy do lektury!

Jacek Młynarz