Podgórska Jesień Kulturalna

Bilsko cztery dni wypełnione wydarzeniami kulturalnymi. Koncerty, spektakle teatralne, spotkania autorskie, gry terenowe oraz wielkie muzyczne powitanie jesieni na Rynku Podgórskim z udziałem gwiazd: Jacka Silskiego, Pablopavo i Ludzików oraz legendy polskiej sceny bigbitowej – zespołu Czerwone Gitary! Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną, która odbędzie się w dniach 13-16 września. 

Rozpoczniemy 13 września o godz. 18.00 (w Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13) koncertem największych przebojów operetkowych i musicalowych w wykonaniu Iwony Sochy i Adama Sobierajskiego, z akompaniamentem Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej (fortepian).

Kolejny dzień (14 września/piątek) wypełnią atrakcje przygotowane przez Centrum Kultury Podgórza i wybrane filie. W siedzibie głównej CKP (ul. Sokolska 13) odbędzie się nietuzinkowa gra terenowa dla uczniów podgórskich szkół, nawiązująca do historii prawobrzeżnej części Krakowa oraz dwa spotkania autorskie: z Wiesławem Drabikiem (dla podgórskich przedszkolaków) oraz Agnieszką Krawczyk – autorką m.in. 14 powieści i współautorką 4 tomów opowiadań kryminalnych. CKP–Klub Iskierka zaproponuje najmłodszym blok zabaw plastycznych, teatralnych i ruchowych pod hasłem „Skrzat Iskierka na tropie jesieni”, a CKP-Klub Soboniowice zaprosi na trójwymiarowy film „Na skrzydłach marzeń – tajemnica latania” prezentowany w kinie sferycznym. Dzieci będą mogły również obejrzeć dwa spektakle teatralne „Co w trawie piszczy” (w CKP-Klubie Skotniki) oraz „Przygody krasnala Pączka” (w CKP-Klubie Przewóz). Program drugiego dnia Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2018 zamknie koncert zespołu Mgr Jazz Friends w CKP-Dworze Czeczów.

W sobotę (15 września) o godz. 10.00 do udziału w grze terenowej zaprosimy rodziny (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13). W planach na drugą część dnia znalazł się natomiast „Podgórski Podwieczorek” (godz. 17.00, ul. Sokolska 13), czyli pełne niespodzianek spotkanie z podgórzanami, połączone ze zbieraniem podgórskich opowieści i wspólnym rozsmakowywaniem się w domowym cieście ze śliwkami i malinowej herbacie. Z kolei w CKP-Klubie Wróblowice, o godz. 18.00 będzie można obejrzeć bawiący do łez spektakl komediowy „Ach!..Złowić milionera” w wykonaniu Kabaretu Cymesik.

Ostatniego dnia Podgórskiej Jesieni Kulturalnej (16 września) centrum wydarzeń stanie się Rynek Podgórski. Najpierw na plenerowej scenie zaprezentują swoje umiejętności wokalne i taneczne dzieci z Centrum Kultury Podgórza i podległych filii. Potem estradą zawładnie znany solista Jacek Silski. Tuż po nim przed podgórską publicznością wystąpi utalentowany wokalista, muzyk i autor tekstów Pablopavo z zespołem – zagrają utwory ze swojej najnowszej płyty „Ladinola” oraz największe przeboje, takie jak: „Dancingowa piosenka miłosna”, „Indziej” czy „Koty”. Kolejnym punktem programu, który z pewnością dostarczy mocnych wrażeń wszystkim zgromadzonym na Rynku Podgórskim, będzie pokaz iluzji w wykonaniu Adriana Mitoraja. A na finał wystąpi legenda polskiej sceny bigbitowej – zespół Czerwone Gitary! Będzie można usłyszeć m.in. takie szlagiery jak: „Takie ładne oczy”, „Kwiaty we włosach”, „Historia jednej znajomości”, „Nikt na świecie nie wie”, „Nie zadzieraj nosa”, czy „Dozwolone od lat 18”.

Tego samago dnia (16 września) wieczorem zorganizowane zostaną jeszcze dwa koncerty. O godz. 19.00 w CKP-Ośrodku Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13) odbędzie się wyjątkowe widowisko wokalno-aktorskie „Miłość w stylu retro“ , składające się z piosenek z repertuaru m.in. Kabaretu Starszych Panów, Kaliny Jędrusik oraz Hanki Ordonówny. W programie znalazły się m.in. takie hity jak: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, „Już nigdy” czy „Odrobinę szczęścia w miłości”. Natomiast w CKP-Klubie Kliny (godz. 19.30) w ramach koncertu "Ach, jak przyjemnie..." rozbrzmiewać będą największe przedwojenne przeboje w wykonaniu Katarzyny Słoty-Marciniec (śpiew) oraz Renaty Stec-Fill (fortepian).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury Podgórza oraz Rada Dzielnicy XIII Podgórze.


PODGÓRSKA JESIEŃ KULTURALNA | 13-16.09.2018
PROGRAM

13.09/CZWARTEK

REWIA OPERETKOWA
godz. 18.00 | Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
Rewia operetkowa w wykonaniu Iwony Sochy i Adama Sobierajskiego z akompaniamentem Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej (fortepian).
W programie największe przeboje operetkowe i musicalowe.

14.09/PĄTEK

GRA TERENOWA/DLA SZKÓŁ/
godz. 10.00 – 13.00 | Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
Gra terenowa dla podgórskich szkół: „Alternatywna historia Podgórza, czyli co by było ... gdybyśmy nie przyłączyli się do Krakowa, Mateczny odkrył ropę, a Bednarski złoża srebra...”

SKRZAT ISKIERKA NA TROPIE JESIENI
godz. 10.00 | Centrum Kultury Podgórza – Klub Iskierka (ul. Żywiecka 44)
Blok zabaw plastycznych, teatralnych i ruchowych dla najmłodszych.

CO W TRAWIE PISZCZY
godz. 10.00 |Centrum Kultury Podgórza – Klub Skotniki (ul. Batalionów Chłopskich 6)
Spektakl teatralny w wykonaniu aktorów teatru Edu-Artis.

NA SKRZYDŁACH MARZEŃ – TAJEMNICA LATANIA
godz. 10.00 |Centrum Kultury Podgórza – Klub Soboniowice (ul. Kuryłowicza 115)
Trójwymiarowy film o historii awiacji – od podróży balonem po loty kosmiczne – prezentowany
w kinie sferycznym.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM /DLA PRZEDSZKOLAKÓW/
godz. 11.00| Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
Spotkanie z Wiesławem Drabikiem, autorem ponad stu książeczek dla dzieci – pełnych humoru, pisanych wierszem bajek. Do najbardziej znanych należą m.in.: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków“, „Awantura na podwórku“, „Łakomczucha“ czy „Kocie łakocie“.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ KRAWCZYK
godz. 18.00 | Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
Spotkanie z Agnieszką Krawczyk autorką 14 powieści, współautorką 4 tomów opowiadań kryminalnych oraz autorką opowiadań do antologii świątecznych i innych.
W programie: podgórska loteryjka-niespodzianka.

PRZYGODY KRASNALA PĄCZKA
godz. 18.00 | Centrum Kultury Podgórza – Klub Przewóz (ul. Łutnia 1)
Edukacyjny spektakl teatralny dla dzieci, który w ciekawy i przystępny dla najmłodszych widzów sposób uczy, że warto aktywnie spędzać wolny czas i zdrowo się odżywiać.

KONCERT ZESPOŁU MGR JAZZ FRIENDS
godz. 19.00 | Centrum Kultury Podgórza – Dwór Czeczów (ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 36)
Grzegorz Szydłak – gitara, Marek Batorski – saksofon tenorowy, sopranowy, Artur Ciborowski – perkusja, Grzegorz Piećko – gitara basowa

15.09/SOBOTA

GRA TERENOWA/DLA RODZIN/
godz. 10.00 – 13.00 | Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
Gra terenowa dla rodzin: „Alternatywna historia Podgórza, czyli co by było... gdybyśmy nie przyłączyli się do Krakowa, Mateczny odkrył ropę, a Bednarski złoża srebra...”

PODGÓRSKI PODWIECZOREK
godz. 17.00 | Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
W programie: pełne niespodzianek spotkanie z podgórzanami, zbieranie podgórskich opowieści, ciasto ze śliwkami i herbata z malinami.

SPEKTAKL „ACH!...ZŁOWIĆ MILIONERA”
godz. 18.00 | CKP – Klub Wróblowice (ul. Niewodniczańskiego 74)
Spektakl komediowy w wykonaniu KABARETU CYMESIK: Ewa Warta-Śmietana, Dorota Helbin, Małgorzata Wertych, Wojciech Trela, Henryk Rajfer; charakteryzacja: Joanna Cieśla.

16.09/NIEDZIELA

POWITANIE JESIENI
godz. 14.00 – 21.30 | Rynek Podgórski
• godz. 14.00 – 15.30 | Pokazy wokalne i taneczne dzieci z Centrum Kultury Podgórza i podległych filii. | Koncert Big Bandu Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. B. Rutkowskiego
• godz. 15.30 – 17.00 | Koncert Jacka Silskiego
• godz. 17.00 – 18.30 | Koncert Pablopavo i Ludziki
• godz. 18.30 – 19.30 | Stage Illusion Show – pokaz iluzji w wykonaniu Adriana Mitoraja
• godz. 20.00 – 21.30 | Koncert zespołu CZERWONE GITARY

KONCERT „MIŁOŚĆ W STYLU RETRO”
godz. 19.00 | Centrum Kultury Podgórza – Ośrodek Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13)
– widowisko wokalno-aktorskie składające się z piosenek z repertuaru m.in. Kabaretu Starszych Panów, K. Jędrusik, H. Ordonówny. W programie m.in.: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, „Już nigdy”, „Odrobinę szczęścia w miłości”.
Wykonawcy: Katarzyna Guran – sopran, Aleksandra Kalicka – mezzosopran, Agnieszka Ignaszewska-Magiera – fortepian

KONCERT "ACH, JAK PRZYJEMNIE..."
godz. 19.30 | Centrum Kultury Podgórza - Klub Kliny (ul. Bpa Albina Małysiaka 1)
Koncert przedwojennych szlagierów w wykonaniu Katarzyny Słoty-Marciniec (śpiew) oraz Renaty Stec-Fill (fortepian).

MUZYCZNE GWIAZDY PODGÓRSKIEJ JESIENI KULTURALNEJ 2018

CZERWONE GITARY – jeden z najbardziej znanych polskich zespołów bigbitowych. Założony w 1965 r. przez Bernarda Dornowskiego, Krzysztofa Klenczona, Jerzego Kosselę, Jerzego Skrzypczyka i Henryk Zomerskiego. Pod koniec 1965 r. odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. W 1966 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę długogrającą „To właśnie my”, która rozeszła się w liczbie 160 tys. egzemplarzy (pierwszy nakład). Do największych przebojów Czerwonych Gitar należą m.in. takie utwory jak: „Anna Maria”, „Kwiaty we włosach”, „Tak bardzo się starałem”, „Nie zadzieraj nosa”, „Takie ładne oczy", „Historia jednej znajomości” czy „Matura”. Aktualnie zespół tworzą: Jerzy Skrzypczyk – perkusja, wokal (zagrał wszystkie koncerty z Czerwonymi Gitarami); Arkadiusz Wiśniewski – gitara basowa, wokal, aranżer (w zespole od 2002 r.); Mieczysław Wądołowski – gitara akustyczna, wokal (w zespole od 1997 r.); Dariusz Olszewski – gitara solowa, wokal (pierwszy koncert z zespołem w 2000 r.)

PABLOPAVO (właść. Paweł Sołtys) – wokalista, muzyk (reggae, pop, hip-hop, eksperymenty, elektronika, ballady, raggamuffin), autor tekstów piosenek i opowiadań. W 2014 r. otrzymał Paszport POLITYKI w kategorii „Muzyka popularna”. Trzy lata później był nominowany w kategorii „Literatura” za zbiór opowiadań „Mikrotyki”. Zyskał sławę jako jeden z trzech wokalistów Vavamuffin, grupy odwołującej się zarówno do tradycyjnej muzyki reggae, jak i do jej nowszych odmian tanecznych (dancehall i raggamuffin). Aktywnie współpracuje także z innymi zespołami i grupami. Angażuje się również w liczne projekty muzyczne. Solowo debiutował w 2009 r. albumem „Telehon”, który ukazał się pod szyldem Pablopavo i Ludziki – zespół towarzyszy artyście również podczas koncertów. Kolejne krążki nagrane z zespołem ukazały się w 2011 r. („10 piosenek”), w 2014 r. („Polor”) i 2017 r. („Ladinola”). Skład Pablopavo i Ludziki tworzą: Pablopavo – wokal, teksty; Earl Jacob – chórki; Radek Polakowski – skrzypce, akordeon, melodika; Raffi Kazan – gitara elektryczna i akustyczna; Emiliano Jones – bas, instrumenty klawiszowe, programowanie; Dj Zero – mpc, skrecze, programowanie; Jakub „Jahcob Junior” Kinsner – perkusja oraz Barton – dub master.

JACEK SILSKI – solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie (stała współpraca od 2010 r.). Wcześniej współpracował m.in. z Operą Śląską w Bytomiu, Operą Państwową we Wrocławiu oraz Teatrem Muzycznym w Kiel w Niemczech – z jego zespołem odbył europejskie tournée. Artysta występował m.in. z takimi wykonawcami jak: Julio Iglesias, Karel Gott, Gina T., Iri Korn, Boney M., ABBA, Goran Karan, Frank Galan, Francesco Napoli, In-grid, Goombay Dance Band, Kate Ryan, Edward Simoni oraz z czołówką polskiej estrady – m.in.: z zespołami Various Manx, Wilki, Budka Suflera, Kombi, Golec uOrkiestra oraz Marylą Rodowicz, Wiesławem Ochmanem, Piotrem Szczepanikiem, Ryszardem Rynkowskim czy Mieczysławem Szcześniakiem. Wśród jego ważnych osiągnięć warto również wymienić występ z wirtuozem skrzypiec – Vadimem Brodskim, legendą amerykańskiej trąbki – Garym Guthmanem oraz solistką Opery Narodowej w Warszawie – Bożeną Harasimowicz. Na swoim koncie ma siedem wydanych płyt, filmy video oraz udział (z Operą Śląską) w nominowanym do Oskara w filmie „Kornblumenblau”. Jako jedyny w Polsce wydał płytę z największymi przebojami Julio Iglesiasa.