Niepodległościowy numer Głosu Podgórza

Setna rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej to doskonała okazja by opowiedzieć historię sprzed 100 lat. Wolność do Krakowa przyszła z Podgórza i o tym przypominamy mieszkańcom całego Krakowa. Nowy Głos Podgórza tradycyjnie znajdziecie w siedzibie Rady Dzielnicy XIII, w Centrum Kultury Podgórza, w osiedlowych sklepach, przychodniach, kościołach. Wersja elektroniczna dostępna jest na naszej stronie w zakładce „Głos Podgórza”.

W numerze cofamy się w czasie do tamtych dni i tamtych wydarzeń. Przedstawiamy sylwetki dwóch z wielu bohaterów bezkrwawego przewrotu z Podgórza czyli Antoniego Stawarza i Ludwika Iwaszki. Przybliżamy postacie braci Dudzińskich - legionowych żołnierzy związanych z "naszą" częścią Krakowa. Piszemy o funkcjonowaniu podgórskich władz samorządowych podczas Wielkiej Wojny oraz przytaczamy najciekawsze historyczne uchwały. Odwiedzamy podgórskie cmentarze I wojny światowej i poznajemy ich historie. 

Numer jest równocześnie zaproszeniem na liczne rocznicowe uroczystości, które odbywają się w ostatnich dniach października.

Zapraszamy do lektury.

Jacek Młynarz